Jakie podłoże dla filodendronów i monster jest najlepsze?

Jakie podłoże dla filodendronów i monster jest najlepsze?

Artykuł pochodzi ze strony stacjaplantacja.pl

Jakie podłoże dla filodendronów i monster jest najlepsze?

Dobór odpowiedniego podłoża to jedna z najważniejszych rzeczy w uprawie roślin doniczkowych. Nie istnieją uniwersalne mieszanki, które będą odpowiadały wszystkim roślinom. To niemożliwe. Różne gatunki mogą mieć całkowicie zróżnicowane potrzeby. Na początku musicie wiedzieć – ziemia uniwersalna nie jest uniwersalna. Nie jest odpowiedzią na wszystkie pytania. Może być jednak bazą do tworzenia mieszanek.

Dziś zajmiemy się tworzeniem podłoża dla Aroidów. To bardzo duża rodzina roślin, w której znajduje się zarówno Zamiokulkas, jak i Zroślicha. Potrzeby tych roślin są różne i będą wymagały innych podłoży. Opisywana przeze mnie mieszanka będzie odpowiednia dla większości Filodendronów i Monster. Po delikatnej modyfikacji dobrze będą się w nim czuły także niektóre Alokazje i Syngonium. Jakie podłoże dla filodendronów i monster jest najlepsze?

Jaka-ziemia-dla-monstery-1

Przepuszczalne podłoże dla aroidów

Niemal wszystkie filodendrony i monstery źle znoszą zbyt dużą ilość wody. Można w łatwy sposób tego uniknąć, wystarczy podarować im przepuszczalne i lekkie podłoże.

Roślina rośnie, ponieważ korzenie dostarczają jej wodę oraz substancje odżywcze. Aby mogły wykonywać swoją pracę sprawnie, potrzebują dostępu do tlenu. Podłoże powinno być luźne, tak by wolne przestrzenie mógł wypełnić tlen. Zbyt zbita i nieprzepuszczalna mieszanka sprawi, że bryła korzeniowa zostanie odcięta od tlenu, a korzenie zaczną gnić.

Z drugiej strony roślina potrzebuje stałego dostępu do wody, podłoże nie powinno więc zbyt szybko wysychać. To, co musimy zrobić, to znaleźć odpowiedni balans pomiędzy wilgotnością mieszanki a dostępem do tlenu dla korzeni.

Jakie-podłoże-dla-filodendrona-3

Jakie podłoże dla obrazkowatych jest najlepsze?

Jak wspomnieliśmy, różne gatunki mogą mieć różne potrzeby. Nie ma idealnej recepty na daną roślinę, wiele zależy od warunków, jakie panują w Waszym mieszkaniu. Temperatury, dostępu do światła i wilgotności powietrza.

Polecam po prostu eksperymentować z różnymi podłożami, tak aby dobrać idealne dla siebie i Waszych roślin. Poniżej opisałam jednak produkty, z których z powodzeniem stworzycie dobre i lekkie podłoże dla Waszych aroidów.

Ziemia-dla-aroidów-1

Substrat kokosowy

Podstawą naszych mieszanek jest substrat kokosowy. Naszym zdaniem to idealny produkt dla Araceae. Pobiera i magazynuje duże ilości wody, zapewniając roślinom odpowiedni poziom wilgotności podłoża. Jednocześnie jest bardzo lekki, nie tworzy „bagna” w doniczce. Wysycha znacznie szybciej niż torf, więc tworzy świetny duet z roślinami wrażliwymi na przelanie.

W naszych mieszankach całkowicie zrezygnowaliśmy z torfu. Takie rozwiązanie ma jednak swoje minusy. Przede wszystkim kokos nie zawiera składników odżywczych. Kiedy stanowi bazę podłoża, należy pamiętać o regularnym nawożeniu roślin. A warto wiedzieć, że nie każdy nawóz nadaje się do kokosa. Jeśli nie jesteście przekonani do tego rozwiązania, możecie zmieszać substrat kokosowy z torfowym w proporcji 1:1.

Na rynku znajdziecie podłoże kokosowe w postaci brykietu, który należy namoczyć w wodzie, lub w formie gotowego już substratu. Nie ma znaczenia, który wybierzecie, oba produkty sprawdzają się dobrze, brykiet kokosowy jest znacznie łatwiejszy w przechowywaniu.

Ziemia-dla-aroidów-2

Perlit

To obok kokosa najważniejszy składnik podłoża. Jego główną funkcją jest poprawienie właściwości powietrzno-wodnych. Magazynuje on wodę i powoli oddaje ją roślinom, dzięki czemu reguluje wilgotność podłoża. Jednocześnie przez swoją porowatą strukturę zapewnia miejsce, które może wypełnić tlen. W uproszczeniu spulchnia podłoże, poprawiając napowietrzenie.

Jaka-ziemia-dla-monstery-3

Kora sosnowa

Również bardzo ważny składnik. Doskonale sprawdza się do rozluźnienia mieszanki i zapewnienia korzeniom dostępu do tlenu. Polecam używać kory o średnim stopniu zmielenia. Grubsze kawałki kory wspomagają rozwój silniejszych korzeni. Dodatkowo kora wpływa na pH, zakwaszając nieco podłoże.

Ziemia-dla-aroidów-3

Węgiel aktywny

Węgiel pełni funkcję filtra. Pochłania on niepożądane substancje występujące w podłożu. Między innymi pozbywa się toksyn produkowanych przez grzyby i bakterie. Dzięki temu zmniejsza szanse na gnicie korzeni i występowaniu chorób grzybowych. Grubo mielony węgiel sprawia również, że mieszanka jest bardziej przepuszczalna.

Jaka-ziemia-dla-monstery-4

Chipsy kokosowe

Mają jedno ważne zadanie – zapewniają odpowiednią ilość tlenu w donicy. Im większe kawałki kokosa, tym więcej powietrza dostanie się do korzeni. W przeciwieństwie do kory sosnowej nie rozkładają się w podłożu.
Chipsy kokosowe przed użyciem trzeba dokładnie wypłukać i namoczyć przez co najmniej 24 godziny.

Jakie-podłoże-dla-filodendrona-1

Mieszanka podłoża do filodendronów

To wszystko, czego będziecie potrzebowali do stworzenia własnej mieszanki. Proporcje w dużej mierze zależą od gatunku i potrzeb danej rośliny. Jednak dla większości Filodendronów i Monster proporcje będą następujące:

Substrat kokosowy, perlit, korę sosnową oraz chipsy sosnowe mieszamy w proporcji 1:1:1:1. Do tego dodajemy nieco węgla aktywnego. Wszystko dokładnie mieszamy i gotowe

Jakie-podłoże-dla-filodendrona-2

Inne składniki podłoży

Powyżej znajdziecie podstawowe składniki podłoży, które znajdziecie w większości sklepów. Niektóre z nich można jednak wymienić:

Wermikulit

Możecie użyć go zamiast perlitu. Jego właściwości gromadzenia wody są jednak znacznie lepsze, dlatego trzeba uważać z jego ilością w mieszance.

Pumeks i lawa

Obydwa składniki pełnią podobne funkcje, czyli rozluźniają podłoże i regulują poziom wilgotności. Mają bardzo porowate struktury, dzięki czemu zapewniają więcej tlenu w mieszance. Znajdziecie je w różnych frakcjach, większe kawałki zapewnią lepszą przepuszczalność mieszanki.

Podłoże do storczyków

Jeśli nie macie dostępu do kory sosnowej, sięgnijcie po podłoże do storczyków. Większość z nich składa się właśnie z kory i włókna kokosowego.

Jaka-ziemia-dla-monstery-2

Jakie podłoże dla filodendronów i monster jest najlepsze?

Najważniejsze w tworzeniu podłoża jest znalezienia złotego środka – mieszanka powinna być przepuszczalna, ale nie warto z tym przesadzać. Nie chcemy dopuścić do przesuszenia korzeni, podłoże musi utrzymywać wilgotność. Warto testować różne rozwiązania i szukać idealnego podłoża dla Was i Waszych roślin.