Jak ukorzeniać rośliny w mchu?

Jak ukorzeniać rośliny w mchu?

Artykuł pochodzi ze strony stacjaplantacja.pl

Jak ukorzeniać rośliny w mchu?

Najpopularniejszym sposobem na ukorzenianie sadzonek jest po prostu umieszczenie ich w pojemniku z wodą. Takie rozwiązanie wiąże się jednak z dużym ryzykiem gnicia łodygi. Rośliny ukorzeniają się długo, a ich późniejsze przeniesienie jest sporym szokiem dla rośliny, która potrzebuje dużo czasu aby przystosować się do nowych warunków i ponownie ruszyć ze wzrostem.

Dużo lepszym rozwiązaniem jest ukorzenianie sadzonek w perlicie, keramzycie lub mchu. Dziś zajmiemy się ostatnim medium. Jak ukorzeniać rośliny w mchu?

Jak-ukorzeniać-rośliny-w-mchu-Spagnum-2

Jaki mech do ukorzeniania?

Mech, który wykorzystuje się do ukorzeniania roślin, to pochodzący z Nowej Zelandii mech torfowiec (Sphagnum). To naturalne podłoże do uprawy roślin. Pochłania dużą ilość wody (jest jak gąbka!), a następnie powoli oddaje ją roślinom. Zapewnia w ten sposób bardzo dobre warunki do rozwoju korzeni. Można go wykorzystywać również do reanimacji roślin w kiepskim stanie, z małym systemem korzeniowym.

W sprzedaży występuje w dwóch wariantach – żywym i prasowanym. Nie ma żadnego znaczenia, na którą z tych wersji się zdecydujecie. Polecam jednak wybierać mech sprzedawany do uprawy storczyków, a nie do terrarium. Ten pierwszy ma zwykle dłuższe włókna i jest lepszej jakości.

Żywy mech jest znacznie droższy niż ten suszony, możemy go jednak później sami uprawiać.

Jak-wyhodować-roślinę-z-ogryzka-5

Jak ukorzenić rośliny w mchu spagnum, aby sadzonki nie gniły?

  • Wybierz pojemnik do ukorzeniania. U mnie plastik sprawdza się najlepiej. Polecam plastikowe, przezroczyste kubeczki. Widać w nich rozwijające się korzenie, więc nie trzeba co chwilę odwijać mchu.
  • Zrób otwory na dnie kubeczka. Możesz zrobić je również po bokach, aby zapewnić lepszy przepływ powietrza.
  • Namocz mech w wodzie, a następnie dokładnie odciśnij. Ważne jest, aby pozbyć się całej wody! Sphagnum powinno być wilgotne, a nie mokre.
  • Umieść nieco mchu w kubeczku. Nie ugniataj go, powinien leżeć luźno. Zależy nam, aby w środku pojemnika znajdowało się powietrze. Inaczej sadzonka zacznie gnić!
  • Owiń sadzonkę mchem i umieść w kubeczku.
  • Pojemnik z rośliną umieść w miejscu o podniesionej wilgotności. Może być propagator, szklarnia, klosz, a nawet plastikowe, przezroczyste pudełko. Jeśli ich nie masz, zamknij sadzonkę w strunowym worku.
  • Roślinę umieść w ciepłym miejscu (to bardzo ważne!). Idealna będzie mata grzewcza lub kabel grzewczy. Możesz postawić ją również w pobliżu grzejnika. Zbyt niska temperatura powoduje pleśnienie mchu, a nawet gnicie sadzonki. Dodatkowo znacznie wydłuża proces tworzenia korzeni.

Warto zaglądać do sadzonek co dwa-trzy dni. Jeśli zamknięte są w szczelnych pudełkach/workach strunowych, to należy je również wietrzyć.

Mech utrzymujemy stale wilgotny, w przypadku małych pojemników warto go zraszać. Do dużych kubków można dolewać odrobinę wody. Trzeba to jednak robić ostrożnie, aby mech nie nasiąkał zbyt mocno wodą.

Jak-ukorzeniać-rośliny-w-mchu-Spagnum-3


Co zrobić, jeśli sadzonka gnije?

Jeżeli łodyga Twojej sadzonki zaczyna gnić na początku odetnij zgniłą część. Następnie użyj środka grzybobójczego. Miejsce cięcia możesz posmarować (np. Topsinem) lub wymoczyć (np. Previcur Energy). Roślinę umieść w czystym mchu i sprawdzaj co 2 dni, czy proces gnilny się zatrzymał.

To wszystko, teraz musicie uzbroić się w cierpliwość i czekać na pierwsze korzenie.